آبگریز کردن نمای ساختمان + قیمت

عوامل آبگریز کننده نمای ساختمان

نماهای ساختمان های که از مصالح ساختمانی مختلفی ساخته می شوند، در برابر جذب آب بسیار آسیب پذیر هستند.

بنابراین بسیار مهم و حیاتی است که از نمای ساختمان در برابر آب حفاظت کنیم. یک نمای ساختمانی محافظت نشده وقتی در برابر بارش باران و بورانی با سرعت ۳۲ کیلومتر بر ساعت قرار می گیرد، طی مدت ۶ ساعت می تواند بیش از ۱۰ لیتر آب به ازای هر متر مربع جذب نماید. یک سازه بتنی در شرایط مشابه تقریبا ۲۰ لیتر آب جذب می کند.

جذب آب باران می تواند صدمات جبران ناپذیری را به نمای ساختمان وارد کند، خصوصا این که در شهرهایی نظیر تهران، آب باران معمولا همراه با آلاینده های مختلف است. این صدمات می تواند شامل صدمات ظاهری، شوره زدگی، کپک، پوسته شدن مصالح، کثیف شدن زودهنگام و دیگر صدمات ساختاری باشد.

پوشش آبگریز نمای ساختمان در واقع نوعی از مواد آب بند کننده‌ی مصالح ساختمانی است که برای سطوح عمودی به کار می رود و دارای خاصیت آب گریزی است. از پوشش آب گریز نمای ساختمان برای ضد آب کردن سطوح بتنی، آجری و سنگی که در نمای ساختمان قرار دارند استفاده می شود. پوشش آبگریز نمای ساختمان در واقع یک ماده‌ی شیمیایی است که بر پایه سیلیکون تولید شده است.

در سال های اخیر، محصولات مختلف ضد آب کننده و عایق کننده‌ی مختلفی به بازار آمده است که از میان آن ها نوع سیلیکونی بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفته است. دلیل آن هم این است که این ماده خاصیت ترکیب شوندگی و اتصال شوندگی بسیار بالایی دارد و این مسئله موجب می شود تا بازدهی بسیار مناسبی بر روی سطوح مختلف ایجاد شود.

آبگریز کردن نمای ساختمان

یکی از ویژگی های مصالح ساختمانی معدنی، طبیعت بتن متخلخل آنها است. به همین علت این دسته از مواد، به سادگی آب جذب میکنند و در نتیجه دیوارهای بیرونی بر اثر ریزش باران، به سرعت رنگ پریده می شوند و آسیب میبینند. این ضعف، حفاظت از نمای بیرونی ساختمان ها را ضروری میکند.

با رشد مصرف مواد عایق بندی و ملات های سبک، نماسازی با یک ترکیب تراوایی (نفوذ پذیر) بخار آب از مهم ترین الزامات است، چرا که اگر نما به خوبی محافظت شده باشد، رطوبت جذب شده فرصت و امکان عبور از لایه های محافظ را به دست می آورد. مقاومت در برابر آب باران از طریق عوامل آب گریز کننده  فراهم میشود.

از لحاظ تاریخی، چربیها و روغنهای طبیعی به عنوان عوامل آبگریز کننده برای کاهش جذب آب مورد استفاده قرار میگرفته اند. امروزه علاوه بر مومها، از ترکییات سیلیکونی آلی مانند روغنهای سیلیکونی، پلی سیلوکسان های عامل دار و رزینهای سیلیکونی استفاده میشود.

نحوه عملکرد پوشش آبگریز نمای ساختمان

جذب آب سطوح متخلخل عموما از طریق مویینگی اتفاق می افتد در صورتی که یک مایع بتواند سطح جامد را تر کند، مایع بر روی سطح پخش شده و سطح ویژه خود را افزایش می دهد. انرژی سطحی جامد با این افزایش سطح مخالفت کرده و در جهت کاهش سطح تماس عمل میکند. نیروی کششی حاصل باعث بالا رفتن مایع در مویینگی و تشکیل یک زاویه تماس بین مایع و دیواره مویینگی میشود. برای مایعات تر کننده، این زاویه کوچکتر از 90 درجه است و در صورتی که مایع توانایی تر کردن سطح مویینه را نداشته .باشد، سطح مایع درون لوله مویینه پایینتر از سطح بقیه مایع خواهد بود .

همین حالا با ما تماس بگیرید تا از همکاری با پرفکت ساب لذت ببرید

ما در مورد کفسابی ٬ سنگسابی و نماشویی مشاوره رایگان به شما ارائه میدهیم .

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 Comments

No Comment.